מרץ 25, 2015 - כללי    אין תגובות

הרצאות בתחום הפנסיוני

הרצאות בתחום הפנסיוני ע״י אילה אבני

החיסכון הפנסיוני הוא החיסכון המשמעותי ביותר שיהיה לנו בכל ימי חיינו. זה החיסכון שעליו אנחנו בונים לעת הפרישה, כשנפסיק לעבוד. משם נמשוך את הקצבה החודשית שתחליף את המשכורת החודשית ותממן לנו דיור, מזון, ביגוד ותרופות, ואולי גם תאפשר לנו להגשים כמה חלומות שדחינו בדיוק לתקופה זו בחיינו.

ועם זאת, למרות החשיבות האדירה של החיסכון הפנסיוני, רוב אזרחי ישראל אינם יודעים איזו פנסיה בדיוק יש להם, כמה היא צפויה לגדול עד הפרישה, מה הסיכונים שבמסלול שלהם, ומה יהיה גובה הקצבה החודשית.

הסיבה שרוב הישראלים אינם מכירים את הפרטים הקריטיים האלה נובעת מרמת המורכבות הגבוהה של החיסכון הפנסיוני, וכל מי שניסה אי פעם לקרוא חוזה יודע כמה קשה לרדת לרזולוציות האלה, שנדמה שמנוסחות בשפה אחרת אותה איננו יודעים לקרוא.

הרצאות בתחום הפנסיוני בפני ארגונים וחברות

דרך יעילה להבין את הנושא יותר לעומק היא הרצאות בתחום הפנסיוני. יועצים פנסיונים רבים מוזמנים לדבר מול עובדים בארגונים וחברות כדי לתאר את השוק הפנסיוני, את הנקודות שחשוב לשים אליהן לב ואת האפשרויות השונות העומדות בפניהם. לרוב הם מוזמנים על ידי ועד העובדים או על ידי ההנהלה, דרך מחלקת כוח האדם.

הרצאה בתחום הפנסיוני שופכת אור על הנושא הסבוך בצורה כזו שהמאזינים יוצאים ממנה עם הבנה טובה יותר של מצבם באופן אישי ושל השאלות שהם צריכים לשאול את היועצים הפנסיונים וסוכני הביטוח שלהם. כמו כן, בפעם הבאה שיקבלו מכתב מחברת הביטוח ניתן יהיה להבין מה המשמעות של המספרים השונים המופיעים בו.

חשוב שההרצאה תהיה ברורה ולא מקצועית מדי, אלא מותאמת לקהל של הדיוטות, שכן העמסת פרטים רבים מדי בשעה או שעתיים של הרצאה מקשה על המאזינים להכיל את המידע ולעבד אותו.

למה להזמין הרצאות בתחום הפנסיוני

ארגונים גדולים וחברות גדולות מעסיקים עשרות, מאות ואלפי עובדים. חלק משירותי כוח האדם המופנים למען העובדים הוא לסייע להם להתכונן בצורה הטובה ביותר לחיי הפרישה שלהם. ארגונים וחברות שמעניקות את השירות הזה לעובדים משדרים להם שהם דואגים לאינטרסים שלהם ומעוניינים להעצים אותם. זה משדר מסר של שיתוף שיכול לסייע ליחסי העבודה ואף לתפוקה של העובדים, שמעריכים כעת יותר את מקום העבודה שלהם. כמו כן, זו הזדמנות לשפר את רמת האמון בין ההנהלה לבין ועד העובדים.

מה נאמר במהלך ההרצאה

לא כל הקהלים באותם הדברים, ולכן על הרצאות בתחום הפנסיוני להיות מותאמות, בעלות דגשים משתנים ורמת עומק משתנה. הרי אין דין עובדי חברת החשמל כעובדי חברת הייטק. הפנסיה, היכולות, הצרכים, הרצונות והחלומות – הכל שונה. על פי בסיס זה, ההרצאה מעדכנת על כל השינויים התכופים האלה בחקיקה ובתקנות בתחום הפנסיה.

ההרצאה אמורה להתחיל עם הקדמה לעולם הפנסיוני, סקירת השוק והמוצרים השונים: קרנות פנסיה, קופות גמל, ביטוחי מנהלים וקרנות השתלמות. בהמשך נבחנים מה כוללים המסלולים השונים מעבר לחיסכון הפנסיוני עצמו, כמו למשל ביטוח אובדן כושר עבודה, ביטוח חיים ועוד.

כמו כן, נבנה מודל סביבי לחיסכון פנסיוני משפחתי והוא מעומת עם השינויים הצפויים בשוק, כמו שינוי תקרות השכר להפקדות, זכות הבחירה של המסלול על ידי העובד השכיר או הסוכן ועוד.

איך לבחור הרצאה בתחום הפנסיוני

על המרצה להיות בעל השכלה מתאימה – תואר במנהל עסקים ו/או כלכלה, וגם להחזיק ברישיונות לייעוץ פנסיוני והשקעות, שמהווים הסמכה רשמית המעידה של הכשרה מתאימה. כדאי גם לבדוק שהמרצה בעל/ת הניסיון המתאים בשוק – ותק, תעסוקה בבתי השקעות בשורה של תפקידים, ושיש לו ניסיון בהרצאות מול קהל, כי הרצאה משעממת היא לא יעילה בעוד שהרצאה מרתקת מניבה תוצאות משמעותיות בהרבה.